Den Země na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě

342
views

Dne 25. 04. 2017 se od 09:00 do 17:00 hod. na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě uskuteční již 15. Den Země, který organizuje Středisko volného času Korunka, Ostrava-Mariánské Hory. Tématem celé akce je „Zdravá příroda – zdravý člověk“. Součástí programu je také Čistý areál projektu Zdravě po Ostravě, který prezentuje alternativní formy dopravy k automobilové dopravě.

Organizace, které na akci prezentují svou činnost nebo projekty zakomponovali téma „Zdravá příroda – zdravý člověk“ do svých aktivit. Návštěvníci se tak mohou těšit na: „Bylinkové kouzlení“ (ukázky přírodní kosmetiky) „Sežratelné divoké byliny a výroba bylinkového mýdla“,  (výstava divokých bylin a pěstovaných rostlin majících podobné chuťové vlastnosti a výrovba mýdla s přidáním bylinek a esencí), „Tajemství lesa“ (život volně žijících lesních zvířat s praktickými ukázkami – paroží, kožešiny…), „Badatelna aneb zdraví ze zahrady“ (příklady konvenčního a ekologického zemědělství, netradiční druhy zeleniny a ovoce, biologický boj se škůdci apod.), „Biodiverzita – minisvět kolem nás“, Geopozuoruhodnosti regionu“ (Aplikace technologie 21. století –  3D laser na propadlině Žebračka ve Zlatých Horách), „ V zdravém těle zdravý duch“ (sportovní aktivity vhodné v přírodě), „Krása a energie v neživé přírodě“ (význam neživé přírody v běžném životě), „Sovy – poznáváme, hledáme“ (poznávání našich sov podle  vzhledu i hlasu), „Vesmír na dosah“ (pozorování Slunce a astrohrátky), „Kouzla s vodou“ (zábavné pokusy zaměřené na fyzikální vlastnosti vody),  „Jak žijí nevidomí“ (chůze s bílou holím určení barvy látky pomocí Colortestu, určování koření  čichem, psaní jména v Braillově písmu).


Součástí Dne Země bude v letošním roce také prezentace alternativních forem dopravy v rámci projektu statutárního města Ostravy Zdravě po Ostravě, který zde bude zakončen prezentací Čistého areálu.

Kromě prezentace projektu Zdravě po Ostravě s obecnými informacemi o negativních dopadech osobní automobilové dopravy na zdraví a životní prostředí budou prezentovány bezemisní a nízkoemisní osobní automobily používané magistrátem a Městskou policií Ostrava. Asociace elektromobility pak zajistí testovací jízdy elektromobilem a prezentaci s odborným výkladem. Městská policie Ostrava pro návštěvníky akce připravila program pro děti s dětským dopravním hřištěm a registraci jízdních kol se značením syntetickou DNA. Dále zde bude svou činnost prezentovat spolek Ostravounakole, který na závěr programu pořádá velkou jarní cyklojízdu. Těšit se můžete také na soutěž na elektrokolech, simulátor F1, hry, experimenty, puzzle a další aktivity, které připravila Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky a Ministerstvem životního prostředí www.sfzp.cz www.mzp.cz.


 

Na Dni Země budou  také další aktivity : např. výroba ptačích budek a krmítek, zábavná meteorologie, sokolnické ukázky, ukázky psích sportů, zábavné chemické pokusy, problematika odpadů, prezentace činnosti KHS (hlukoměr, měření BMI),  apod. V „Hlavním stanu“ se uskuteční zábavně laděné ekologicky pojatá pódiová vystoupení a vystoupení dětského pěveckého sboru Porubský slavíček.

Akce je určena jak pro školní kolektivy, tak pro širokou veřejnost.